Szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z Przedszkola

            

  • 16 . Przyprowadzanie i odbieranie dzieci.
  1. Wychowankowie są przyprowadzani do i odbierani z Przedszkola osobiście przez rodziców.

W przypadku, gdy rodzice nie mogą przyprowadzić lub odebrać Wychowanka z Przedszkola Wychowanek może być przyprowadzony do lub odebrany z Przedszkola przez inną osobę pełnoletnią na podstawie pisemnego upoważnienia rodziców.

  1. Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:

 1) imię i nazwisko osoby upoważnionej;

 2) stopień pokrewieństwa;

 3) numer i serię dowodu osobistego osoby upoważnionej;

 4) podpis rodzica;

 5) Datę.

  1. Wychowanek może zostać odebrany przez osobę wskazaną w pisemnym upoważnieniu złożonym w Przedszkolu po okazaniu przez nią dowodu tożsamości.
  2. Pracownicy Przedszkola mogą odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej Wychowanka wskazuje na spożycie alkoholu lub środków odurzających.
  3. Obowiązkiem osoby przyprowadzającej dziecko do przedszkola jest przekazanie go bezpośrednio nauczycielce.
  4. Personel przedszkola sprawuje opiekę nad dzieckiem od chwili przekazania go nauczycielce, do chwili odebrania przez rodzica lub osobę upoważnioną (pisemna zgoda rodziców), zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.
  5. Nauczycielka zobowiązana jest do pobrania pisemnych oświadczeń od rodziców lub opiekunów prawnych.
  6. Nauczyciel może odmówić wydania dziecka osobie upoważnionej do odbioru w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko będzie wskazywał, że nie jest on w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.
  7. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
  8. Dyrektor zobowiązuje nauczycielki do bezwzględnego przestrzegania pisemnych oświadczeń od rodziców lub prawnych opiekunów.
  9. Rodzic przestrzega godzin przyprowadzania i odbioru dziecka z przedszkola według podpisanej umowy na dany rok szkolny.
  10. Do przedszkola nie przyjmuje się dzieci chorych. W przypadku zachorowania dziecka, wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia w czasie jego pobytu w przedszkolu nauczyciel natychmiast powiadamia telefonicznie rodziców (opiekunów). Rodzic zobowiązany jest do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola.
  11. W przypadku zachorowania dziecka na chorobę zakaźną, rodzic zobowiązany jest do zawiadomienia o tym fakcie dyrekcję przedszkola, oraz po zakończeniu choroby, przedłożenia zaświadczenia o zakończonym leczeniu.
  12. Rodzice maja obowiązek zgłaszania i udzielania wyczerpującej informacji na temat wszelkich poważnych schorzeń i dolegliwości dziecka oraz na temat podawanych na stałe lub doraźnie leków.
  13. W przypadku nieodebrania dziecka z przedszkola po godzinie 17.00 nauczyciel kontaktuje się z rodzicem i czeka na jego przybycie w przedszkolu z dzieckiem. W przypadku braku kontaktu z rodzicami należy powiadomić Dyrektora Przedszkola, a o godzinie 18-tej zadzwonić na  komisariat Policji w celu odszukania rodziców/prawnych opiekunów dziecka.
  14. W przypadku przyprowadzenia dziecka z widocznymi śladami urazu fizycznego należy ustalić w obecności rodzica przyczynę i rozmiar urazu. W szczególnych przypadkach (np. pobicia dziecka) należy rodzicowi udzielić pomocy psychologicznej, terapeutycznej w celu uświadomienia istnienia i realizacji innych metod wychowawczych. Powiadomić o zaistniałym fakcie Dyrektora Przedszkola i pracownika MOPR.

(wyciąg ze Statutu Przedszkola nr 5, rozdz. VI)