Pierwsze kroki ...

Pójście do przedszkola zapoczątkowuje kolejny etap w życiu dziecka. Jest to czas dużych przemian, zmian rozwojowych, nauki współdziałania w grupie i zawiązywania pierwszych przyjaźni. Pierwsze dni w przedszkolu mogą być trudne dla dziecka, z czym wy rodzice musicie się dzielnie zmierzyć. Zaufajcie nam, a my dołożymy wszelkich starań, aby wasz przedszkolak czuł się bezpiecznie, był szczęśliwy i zawsze chętnie do nas wracał. Przedstawiamy więc kilka wskazówek i porad, jak możecie pomóc nam, aby proces adaptacji przebiegał łagodnie i bezproblemowo. 


Rady dla rodziców przygotowujących dzieci do przedszkola 

 

 1. Nie strasz dziecka przedszkolem, np. „Tam zrobią z Ciebie grzeczne dziecko” lub „W przedszkolu będziesz musiał zjadać wszystko”.
 2. Wyjaśnij dziecku, dlaczego będzie chodziło do przedszkola.
 3. W domu dużo rozmawiaj o przedszkolu, opowiadaj, że będzie mogło bawić się z kolegami, rysować, budować, itp. Ważne jest przedstawienie pozytywnego wizerunku przedszkola.
 4. Razem z dzieckiem dokonaj zakupu wyprawki przedszkolnej.
 5. Jeżeli dziecko do tej pory nie rozstawało się z rodzicami, dobrze rozpocząć pozostawianie dziecka pod opieką dziadków lub rodziny/znajomych, w przeciwnym razie przedszkole będzie mogło kojarzyć się z rozstaniem.
 6. Możliwie często pozwalaj dziecku na samodzielność, nie wyręczaj go w ubieraniu, jedzeniu, myciu rąk, zębów, a także w korzystaniu z toalety.
 7. Postaraj się, aby dziecko miało jak najwięcej kontaktu z rówieśnikami, np. na placu zabaw, czy w domu – pozwalaj na zabawę bez naszego udziału.
 8. Stopniowo dopasuj rytm dnia dziecko do tego jaki panuje w przedszkolu. Można wspomnieć, co o tej porze robią dzieci w przedszkolu.
 9. Jeżeli to możliwe, zredukuj do minimum inne stresy, np. przeprowadzka, dłuższa nieobecność rodziców, itp.), aby na ten czas wyłączyć większe wrażenia czy życiowe zmiany.
 10. Postaraj się regulować pobyt dziecka w przedszkolu, w początkowym okresie odbierać szybciej i stopniowo wydłużać czas pobytu w przedszkolu.
 11. Zwróć uwagę na krótkie pożegnania, nie wracaj kilka razy.
 12. Nie okazuj dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu, bowiem wtedy przekazujesz mu własne lęki.
 13. Nie mów dziecku, że zostanie odebrane wcześniej, jeżeli jest to niemożliwe.
 14. Pytaj nauczyciela o to co cię martwi, a także dostrzegaj postępy. Pytaj o rozwój, kontakty z rówieśnikami, a także o radzenie sobie w różnych sytuacjach przedszkolnych.
 15. Pamiętaj, aby dziecko zabrało ze sobą do przedszkola ulubionego pluszaka, kocyk, poduszkę.
 16. Zadbaj w domu o wspólne posiłki.
 17. Ściśle współpracuj z nauczycielem, okazuj zaufanie pracownikom przedszkola.

 


Na podstawie: Izabela Kopeć, Wychowanie w Przedszkolu nr 7/2011, artykuł Z radością do przedszkola